Karmienie piersią

Każda przyszła mama na pewno choć raz zadała sobie pytanie: jak będę karmić dziecko? Forma karmienia niemowlaka zależy od nas samych. Jednak należy wiedzieć, że karmienie piersią to najlepszy i najtańszy sposób karmienia niemowlęcia, który jest rekomendowany przez specjalistów na całym świecie.

Karmienie piersią to najbardziej naturalny sposób żywienia noworodków i niemowląt. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje wyłączne karmienie piersią przez sześć miesięcy oraz jego kontynuację do ukończenia drugiego roku życia dziecka i dłużej przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających.

Karmienie piersią jest tanie i wygodne. Mleko matki jest zawsze gotowe do podania dziecku, w każdym miejscu. Koszty są niewielkie, bo poza zdrowym odżywianiem przez kobietę nie potrzeba niczego więcej.

Karmienie naturalne ma szereg korzyści zdrowotnych zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Zmniejsza ryzyko występowania różnych chorób i schorzeń: infekcji przewodu pokarmowego i układu moczowego, zakażenia układu oddechowego, zapalenia ucha. Dzieci karmione piersią są mniej podatne na choroby alergiczne i cukrzyce insulino-zależne. Zmniejsza się też u nich ryzyko wystąpienia w późniejszym wieku chorób układu krążenia, nowotworów dziecięcych, próchnicy czy też stwardnienia rozsianego. Badania wykazują, że karmienie piersią umożliwia (zwłaszcza u wcześniaków) lepszy fizyczny i psychiczny rozwój dziecka.

Karmienie piersią jest bardzo ważne również dla matki - krótszy okres krwawienia po porodzie, szybsze obkurczanie się mięśnia macicy, łatwiejszy powrót do figury sprzed ciąży. A w przyszłości - mniejsze ryzyko zachorowania na: raka jajnika i raka piersi, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia i osteoporozę.

Karmienie piersią daje także korzyści niewymierne gdyż umożliwia przekazanie miłości matki do swego dziecka od pierwszych chwil życia. Ta fizyczna bliskość tworzy specyficzną więź pełną ciepła i zaufania pomiędzy dzieckiem a matką.

Eksperci przypominają, że:

• Karmienie piersią przez 20 miesięcy zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jajnika o 50%

• Ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika jest o 30% wyższe u kobiet, które nigdy nie karmiły piersią

• Każde 5 miesięcy karmienia piersią zmniejsza ryzyko raka piersi o 2%, a każde 12 miesięcy - o 4,3%.

• Im dłuższy okres karmienia, tym mniejsze ryzyko zachorowania zarówno przed, jak i po menopauzie.

Karmienie piersią może być jednym z najpiękniejszych aspektów macierzyństwa, ale często bywa również dużym wyzwaniem. Nie zawsze karmienie piersią wygląda jak na obrazku…czasem pojawia się ból, łzy, mleko nie chce lecieć, a obolałe sutki krwawią. Dlatego tak istotne jest wsparcie i zrozumienie dla młodej mamy. I to zarówno w szpitalu, jak i na późniejszych etapach macierzyństwa.

W naszym Szpitalu wsparcia udziela ekipa świetnie wyszkolonych edukatorów laktacyjnych, mających za zadanie skutecznie edukować kobietę w okresie przygotowania i przebiegu laktacji, zainicjować rozpoczęcie pierwszego karmienia oraz obserwować i nadzorować jego bezpieczny przebieg tuż po porodzie, nauczyć matkę właściwej techniki karmienia i obserwacji dziecka przy piersi.

Bywa, że po powrocie ze szpitala bardzo szybko przychodzi zmęczenie, zniechęcenie, dlatego również na tym etapie ważne jest wsparcie. Dla pacjentek naszego Szpitala działa tzw. pogotowie laktacyjne, którego zadaniem jest udzielanie pomocy i fachowych porad dotyczących karmienia piersią. Pogotowie działa przez całą dobę nr tel. 74 88 77 128 lub 74 88 77 124.

Warto również poszukać również kogoś bliskiego, kto wyznaje podobne wartości i wierzy w moc karmienia piersią. To może być koleżanka, sąsiadka. Powstają również grupy wsparcia laktacyjnego. W Wałbrzychu taką grupą jest WAŁBRZYSKA RZEKA MLEKA.

Warto również skorzystać z fachowych poradników i publikacji. Kampania "Mleko mamy ma moc" to kampania Ministerstwa Zdrowia, w ramach której powstał poradnik dotyczący karmienia piersią oraz magazyn MLECZNA DROGA przygotowany m.in. przez położne, dietetyka i neonatologa w oparciu o najnowsze wytyczne WHO. Materiały są dostępne do pobrania online ze strony Ministerstwa Zdrowia.