EDUKACJA PACJENTA

A A A

    

 

Szkoła rodzenia 


 
 

Poród bez lęku nie jest jednak równoznaczny z rodzeniem bez bólu. Przygotowanie do porodu sprawia jednak, że ból jest inaczej interpretowany i łagodniej odczuwany. Aktywnie uczestnicząca w kolejnych etapach porodu kobieta, potrafi w odpowiedni sposób reagować na skurcze i łagodzić odczuwane niedogodności. Wszystkie te działania mają zasadniczy wpływ na ogólne wrażenia bólowe.

 

Dlaczego warto uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia?

Korzyści, jakie dają zajęcia w szkole rodzenia zależą od rodzaju szkoły, cech osób prowadzących zajęcia i postaw osób uczestniczących.

Dla większości osób uczestnictwo w zajęciach znacznie podnosi komfort psychiczny. Jeżeli zdecydujesz się na uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia, spotkasz tam innych ludzi, w podobnej sytuacji. Będziesz miała szansę uzyskiwania na bieżąco odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, możliwość uwierzenia w siebie poprzez poszerzenie wiedzy i nabycie umiejętności niezbędnych w czasie porodu. Zajęcia w szkole rodzenia dadzą Ci możliwość lepszego zrozumienia procesu porodu, oraz zwiększą szansę udziału Twojego męża w czasie ciąży, porodu i chwilach po narodzinach dziecka. Być może uczestnictwo w zajęciach umocni także Twoją wiarę w rodzicielskie umiejętności, tak bardzo potrzebne po narodzeniu dziecka.
Korzystanie z zajęć szkoły rodzenia przyniesie Ci również fizyczne korzyści podczas porodu. Badań na ten temat przeprowadzono już bardzo wiele. Wskazują one, że długość porodu kobiety nieprzygotowanej, rodzącej po raz pierwszy wynosi około 8-12 godzin, natomiast kobieta przygotowana do porodu rodzi 6-8 godzin. U kobiet przygotowanych do porodu mniejsze jest prawdopodobieństwo uszkodzenia szyjki macicy (zdarza się u około 25 procent kobiet nieprzygotowanych i tylko u 6 procent kobiet przygotowanych do porodu). Mniejsza jest również potrzeba zastosowania znieczulenia podczas porodu czy utrata krwi podczas rodzenia łożyska. Trzykrotnie rzadziej występują porody operacyjne. U kobiet przygotowanych do porodu dwukrotnie zwiększa się szansa urodzenia dziecka bez nacinania krocza, a powrót do pełnej sprawności fizycznej po porodzie jest znacznie szybszy.

 

Czego się można dowiedzieć ?

W szkole rodzenia otrzymasz wyczerpującą wiedzę o tym, jak przebiegają ciąża i poród (zarówno naturalny, jak i zabiegowy), jak wyliczyć termin przyjścia dziecka na świat oraz jakie badania trzeba zrobić i jakie odbyć wizyty lekarskie. Nauczysz się także, jak radzić sobie z bólem i lękiem. Pomogą ci w tym ćwiczenia oddechowe, wzmacniające i rozciągające mięśnie (ich zbawienne skutki odczujesz przed, w trakcie i po porodzie). Dowiesz się o naturalnych i farmakologicznych sposobach znieczulania w czasie porodu i o tym, jak możesz porozumiewać się z maleństwem, gdy jest ono jeszcze w twoim brzuchu i kiedy już przyjdzie na świat. Będziesz wiedziała, co zabrać ze sobą do szpitala - dla siebie i dla dziecka.

Usłyszysz, jak karmić piersią i co zrobić, jeśli na tej drodze pojawią się jakieś trudności. A także, jak kąpać i przew?ać noworodka (z lekcją poglądową, podczas której "kąpie się" lalkę), jak pielęgnować jego skórę, pępek itp. Dzięki zdobytym w szkole informacjom zrozumiesz, na czym polega połóg i jak sobie radzić, gdy dopadnie cię tzw. baby blues (huśtawka nastrojów, rozczarowanie i przygnębienie, które często ogarniają kobiety po urodzeniu dziecka) czy depresja poporodowa. Dowiesz się również, jak szybko znów będziesz mogła zajść w ciążę i kiedy planować kolejne dziecko, oraz jakie prawa przysługują tobie i dziecku w publicznych placówkach zdrowia.

 

  

::  strona główna  ::  do góry  ::